בית ספר בספרד מלמד בנים מטלות משק הבית לבנים, וזו פשוט יוזמה מבריקה נגד אי שוויון מגדרי!

ככה נראית מערכת חינוך שמגדילה ראשגיהוץ, תפירה ובישול הם משימות בסיסיות שרוב האנשים לומדים בבית. אבל זה שונה לחלוטין כאשר בית הספר מציע לתלמידים ללמוד את זה במסגרת שיעור.

זה בדיוק מה שקורה בבית ספר בויגו, ספרד. התלמידים, ובמיוחד בנים, מקבלים ערכים של שוויון מגדרי ושוברים את הסטיגמות כשהם משתתפים בשיעורים אלו, שסיסמתם היא “שוויון נלמד עם מעשים”.

מטלות בית ללא קשר למגדר

בשנת 2018 בית הספר, שנמצא בעיר ויגו, הודיע ​​כי יכלול שיעורים בכלכלת בית בין מקצועות אחרים. במהלך שיעורים אלה, הבנים ילמדו לבצע משימות כמו גיהוץ, תפירה, בישול ופעילויות ידניות אחרות כמו נגרות, בנייה וכישורי אינסטלציה וחשמלאות.

מורים והורים משתפים פעולה ומדריכים את התלמידים

כל השיעורים מועברים בהתנדבות על ידי מורים ונציגי בית הספר וגם על ידי חלק מאבותיהם של אותם תלמידים.

“בית זה עסק של 2”

גבריאל בראבו, רכז הממסד, הסביר לעיתון כי כל הפעילויות בוצעו מכיוון ש”מאוד מועיל לתלמידים שלנו ללמוד לבצע את המשימות הללו כך שכאשר תהיה להם משפחה, הם יהיו מעורבים וידעו שבית הוא עסק של 2. זה לא עניינה הבלעדי של האישה לנקות, לעשות את הכלים ולגהץ. זה יאפשר להם להיות מודעים וללמוד להתמודד עם עצמם בבית”.

אמפתיה להשגת שוויון מגדרי

הרעיון נולד כאשר הנהלת בית הספר חיפשה דרכים בהן יוכלו לקדם קריטריונים לשוויון מגדרי עבור תלמידיהם. הפרויקט הועבר אז להורים ולתלמידים. ההורים לא התנגדו לרעיון, ואילו התלמידים לא חשו בנוח כששמעו על תפירה וגיהוץ.

שוברים סטריאוטיפים

עם זאת, כשהתלמידים החלו לבצע את המשימות, התנגדותם התפוגגה, מכיוון שהבינו שמדובר בפעולות פשוטות שגברים ונשים יכולים לעשות, אם הם פשוט עוקבים אחר צעדים פשוטים.

שיעור לחיים שלא שוכחים

“עבור חלק מהתלמידים זו הייתה הפעם הראשונה שהם החזיקו מגהץ. זה היה כיף ומלמד באותו זמן. אנחנו די מופתעים וההורים שמחים מאוד”, סיכם בראבו.

מקור: Bright Side