12 משפטים שיכולים לפגוע בילד שלכם, ומה תוכלו לומר במקום!

את זה כל הורה צריך לדעת...למילים יש המון כוח – הן יכולות לפגוע ולהישאר עם הילד לעד, גם אם לא באמת התכוונתם לזה… מילים שנאמרות ברגע של כעס או כאב יכולות לעיתים לגרום לילד שלכם להרגיש שהרגשות שלו לא מספיק חשובים, לפגוע לו בביטחון העצמי או להרוס את התקשורת בקשר ביניכם.

בדיוק בגלל זה חשוב שתדעו מה אתם אומרים ואיך להגיד את זה, כי לפעמים זה יכול להיות קצת מבלבל. הנה 12 דברים שכדאי שלא תגידו לילדים שלכם, וכמובן גם מה אתם יכולים לומר במקום!

1. אל תגידו “אני כל כך גאה בך!” או “כל הכבוד!”

ובמקום זה אפשר לומר: “אתה בטח כל כך גאה במה שעשית!”, או “סיימת את הפאזל הזה כל כך מהר!”

קל לומר “אני גאה בך” וזה נראה תמים לחלוטין, אבל זה דווקא טריקי. כאשר הורים משבחים את הילד על כל דבר קטן, החל מכך שאכל את כל ארוחת הערב ועד לעובדה שהצליח לצבוע בתוך הקווים, השבח הופך חסר משמעות. במקום זאת, נסו לשבח את הדברים הספציפיים הקשורים להישגיו של ילדכם ולעודד אותו להיות ביקורתי כלפי עצמו וגאה בדברים שעשה טוב.

2. אל תגידו “חכה שאמא (או אבא) תבוא הביתה!”

ובמקום זה אפשר לומר: “בבקשה אל תעשה את זה שוב, זה גורם לי להרגשה לא נעימה כי…”

כשאתם אומרים לילד את המשפט הראשון אתם בעצם “דוחים” את ההתנהגות הלא נכונה של הילד, וסביר להניח שכאשר ההורה השני יחזור הביתה הילד כבר ישכח מה קרה. ולא רק זה, אתם מפחידים את הילד והופכים את בן או בת הזוג ל”שוטר הרע” וכך גם מצמצמים את הסמכות שלכם. נסו לפתור את הבעיה לבד ולהסביר לילד למה ההתנהגות שלו הטרידה אתכם.

3. אל תגידו “איך היה היום שלך?”

ובמקום זה אפשר לומר: “מה היה החלק הכי טוב ביום שלך?”

“איך היה היום שלך?” זו למעשה שאלה ריקה שתוביל לתשובה באורך של מילה אחת או שתיים לכל היותר. אם אתם באמת רוצים לדעת איך היה היום הילד שלכם, תשאלו שאלות ספציפיות שמעודדות תשובות ארוכות ומפורטות.

4. אל תגידו “אין קינוח עד שתסיים את הארוחה”

ובמקום זה אפשר לומר: “קודם נאכל את המרק, ואחר כך יהיה קינוח”

באמירת המשפט הראשון אתם מעלים את ערך הקינוח ומורידים את השמחה מהארוחה עצמה. נסו לומר את זה בדרך קצת שונה, המרק והעוגה שניהם נראים טעימים, אך כידוע, יש לאכול אותם בסדר מסוים.

5. אל תגידו “תמהר!”

ובמקום זה אפשר לומר: “בוא נמהר”, או “בוא נראה מי הראשון שינעל נעליים!”

כשאתם דוחפים את הילד שלכם לעשות דברים מהר יותר אתם מגבירים את הלחץ שלו וגורמים לו לחשוש שהוא יאחר או יפספס משהו. נסו לומר את זה בדרך קצת שונה, כזו שתגרום לילד שלכם להרגיש שאתם באותו הצוות.

6. אל תגידו “תעזוב אותי לבד!”

ובמקום זה אפשר לומר: “מה קרה?”, או “בבקשה תן לי דקה לסיים כאן, ואז אנחנו נדבר, בסדר?”

אם אתם תמיד מנפנפים את הילד שלכם, הוא יחשוב שאין טעם לפנות אליכם לעזרה או עצה, כי אתם תמיד עסוקים. כשהילד לא מקבל מספיק תמיכה בילדותו, סביר להניח שהוא לא ישתף את הוריו ברגשות ובמחשבות כשיתבגר. אם אתם לא יכולים להקדיש לילד זמן בזה הרגע, בקשו ממנו מעט סבלנות עד שתסיימו את מה שאתם עושים.

בדף הבא מחכים לכם עוד משפטים שממש חשוב שתמנעו מהם!


שתפו עם החברים שתפו עם החברים